A „Nyitott Ház” egy segítő együttműködés, amely olyan kistelepüléseken és olyan városrészeken valósul meg, ahol nagy számban élnek perifériára szorult emberek. Egy olyan közösségi tér, ahol a segítők állandó jelenlétének biztosításával személyes kapcsolatépítésre van lehetőség.
A szakemberek állandó jelenléte révén növekszik a bizalom, és így feltérképezhetőek a ránk-bízottak valódi szükségletei, melyekre a „Nyitott Ház” moduljai által adekvát válaszokat biztosít. Az egyes modulok kiválasztása és bevezetésének sorrendje a helyi igények szerint történik.
A „Nyitott Ház” alapja a jelenlét, ügyintézési, szociális és mentálhigiénés segítés, közösségi tér, kapcsolatépítés. Egyes moduljai azonban önállóan, konkrét épület vagy helyiség nélkül is működhetnek, illetve egy már működő Nyitott Ház központhoz a szomszédos településeken megvalósuló modulok is tartozhatnak.
Nyitott Házaink hozzájárulnak ahhoz, hogy a fent említett emberek kirekesztett helyzete rövidtávon enyhüljön, hosszú távon pedig teljesen megszűnjön. A betérők számára találkozópontot és állandó segítő jelenlétet nyújtanak. Nyitott Házainkban a segítettek és a segítő munkatársak, továbbá az önkéntesek egymást gazdagító módon vannak jelen és tevékenykednek.
A Nyitott Házak működtetésének legfőbb célja a nehéz élethelyzetbe került emberek többségi társadalomba történő integrációja, emberhez méltó életkörülmények biztosítása. A házak fenntartása minden esetben helyi igényekhez igazodó, a helyi közösségi erőforrásokat maximálisan kiaknázó szolgáltatásokon keresztül történik.
A Nyitott Házaink hosszú évek óta tartó munkájának köszönhetően váltak olyan komplex, hiánypótló előremutató, folyamatosan alakuló, bővülő, innovatív szolgáltatás csomaggá, amelyek többek között annak köszönhetik sikerességüket, hogy közvetlenül a nehéz élethelyzetbe került emberek lakóhelyén, annak közösségi erőforrásaira alapozva, a kihívásokra azonnali adekvát válaszokat adva próbálnak meg segítséget nyújtani.
Nyitott Házaink jellemzően cigány közösségekben működnek, erről a tevékenységről rendelkezünk közvetlen, közel 30 éves tapasztalatokkal.
A „Nyitott Ház”-modell modul rendszerben működik, jelenleg az alábbi modulokkal:
1. Jelenlét – alapmodul: egy olyan nyitott, közösségi tér működtetése, ahol segítő személyzet állandó jelenlétének biztosításával személyes és kulturális kapcsolatépítésre van lehetőség, továbbá szociális, ügyintézésbeli és mentálhigiénés segítség kapható.
2. Népkonyha/ingyenkonyha működtetése
3. Érdekérvényesítés – jogi és szociális tanácsadás
4. Kisgyermekek számára játszóházak, korai fejlesztő programok, iskola előkészítő, fejlesztő foglalkozások biztosítása. Édesanyák részére csecsemő- és kisgyermek gondozási tanácsadás.
5. Tanulmányi segítségnyújtás, integrációs programok, szocializációs és szabadidős programok,
általános és középiskolás gyerekeknek, fiataloknak
6. Munkahelyteremtés - önellátás – kistermelői tevékenység - kézműves tevékenység
7. A nyolc osztály elvégzését segítő programok, továbbtanulás motiválása, képzési lehetőségek biztosítása felnőttek részére
8. Prevenció (drog, alkohol, bűnmegelőzés)
9. Multiplikáció - leendő és jelenlegi munkatársak segítők képzése, találkozók szervezése, regionális hálózatok kialakítása, a modell elterjesztése, országos program kialakítása